olmezan

Co dalej z Przedszkolem Samorządowym w Jazowsku?

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

zebranie przedszkole

   

    

  We wtorkowe popołudnie odbyło się spotkanie rodziców z władzami Gminy -  na spotkaniu obecny był m.in. Wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina. Dyskutowano na temat przyszłości przedszkola w Jazowsku. W spotkaniu oprócz Wójta, obecna była Pani Dyrektor Przedszkola - Barbara Świechowska, radni: Jan Klimek, Zdzisław Warzecha, oraz Sołtys wsi Grzegorz Olszewski.

Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor, która przywitała przybyłych gości. Dyskuję rozpoczął Wójt Jan Dziedzina, który odniósł się do pomysłu budowy nowego przedszkola, przedstawioną mu przez zgromadzone osoby:

"Wobec stanu budżetu gminy, wobec ogromu zadań, które przed nami, wobec ogromu zaangażowania środków, które będą potrzebne już na tematy, które wiemy, że się załapały, nie po to jeżdżę, ale od tego jestem oczywiście  zaznaczam, nie po to jeżdżę za innymi tematami żeby się do nich dopchać, no to ja mam świadomość tego budżetu i jego możliwości. Dlatego Muszę Państwu odpowiedzialnie powiedzieć, że ja nie widzę możliwości w ciągu dwóch lat najbliższych budowania przedszkola w Jazowsku.

Następnie Wójt Gminy przedstawił, w jakim jest stanie jest budynek przedszkola, zaznaczył, że opinia techniczna jednoznacznie wskazuję, że nie ma sensu go remontować.  Wójt podkreślił, że trwałość projektu liczona jest od ostatniej płatności, dla obecnego budynku wynosi 7 lat, czyli do 2019 r. - nie można  nic wykonać z tym budynkiem. Jan Dziedzina nakreślił  jak wygląda sytuacja oświaty w gminie, do której z własnych środków trzeba dopłacać 4 miliony złotych. W roku szkolnym 2017/2018 Obidza i Kadcza wróci do swoich placówek,  w szkolę będą 22-23 oddziały przy pełnych 24 salach i 3 do pracy w grupach. Gdy wygaśnie gimnazjum w roku szkolnym 2019/2020 - w budynku znajdować się będzie 19 klas. Podkreślił, że w związku z tym pojawia się szansa  tymczasowo przenieść przedszkole i poszerzyć ofertę przedszkolną.

Zgromadzeni rodzice poruszyli temat, że walczą o nowe przedszkole już od kilkunastu lat... Przekonując Wójta, że najlepszym rozwiązaniem będzie budowa nowego budynku. Padały różne argumenty m.in.:

-Skoro walczymy już prawie 10 lat  o wybudowania przedszkola i dalej nic? to ja nie wiem czy jest na przekór złością żeby nie wybudować w Jazowsku?

- W Łącku można budować a w Jazowsku nic, powstał tylko budynek wielofunkcyjny, w którym znajduję się tylko straż i biblioteka.

- Jak się przeprowadzimy do podstawówki to już tam zostaniemy, a następny nowy wójt powie  - czemu nie walczyliście wtedy?

Wójt przyznał, że temat powstania budynku przedszkola ciągnie się od kilkunastu lat, ale nie może odpowiadać za poprzednie decyzje władz. Podkreślił:

"W realnej perspektywie czasowej uznałem, że to jest coś, co jestem w stanie zrobić względem tego, do czego się zobowiązałem, a zobowiązałem się przynajmniej dwa- trzy razy w ostatnich dwóch latach, że będę próbował warunki lokalowe poprawić. To nie oznacza, że mój pomysł, jest idealny i o tym tu rozmawiamy."

Jan Klimek podobnie jak zgromadzeni rodzice, zaznaczył że przy budynku gimnazjum nie ma nawet miejsc parkingowych, nie ma gdzie bezpiecznie zaparkować. Pojawia się problem z przerwami, ponieważ korytarz jest zbyt mały, aby pomieścić dzieci z przedszkola i podstawówki. Ogólnie jest niebezpiecznie.

"Panie Wójcie te 400-500 tysięcy to nie są pieniądze, weźmy się poczekajmy, jeżeli jest możliwość wybudujmy tym maluchom, to nie od 10 lat tak jak mówiła Pani, a od 30 lat miało być postawione nowe przedszkole" - zakończył Jan Klimek.

Zdzisław Warzecha także podkreślił, że najlepszym rozwiązaniem będzie budowa nowego przedszkola, zwłaszcza, że jest w Jazowsku na to lokalizacja, a koszt budowy nie powinien być większy niż 500-600 tysięcy.

W podobnym tonie  o łączeniu szkoły podstawowej z przedszkolem wypowiadał się Sołtys wsi Jazowsko Grzegorz Olszewski:

"Do mnie trafiają dwa argumenty. Przede wszystkim fatalna sytuacja parkingowa [...]. Drugi argument, który do mnie dotarł to warunki prowadzenia przedszkola. Jeżeli mamy, co 45 min dzwonek i strzelają wszystkie drzwi [...] Musielibyśmy przeznaczyć przy tej modernizacji naprawdę spory zastrzyk pieniędzy, żeby wytłumić te sale, ponieważ dzieciaki małe muszą -to  jemy, to siadamy, myjemy rączki, siadamy na kibelkach, a jak co chwile będą krzyki piski, a już nie mówię o jakimś leżakowaniu.

Podsumowując spotkanie - rodzice prosili Wójta, aby w przyszłym roku szkolnym dzieci uczyły się jeszcze w obecnej placówce, do czasu powstania nowego budynku. Decyzja w tej sprawie nie jest jeszcze podjęta. Temat przedszkola w Jazowsku będziemy monitorować.

Fot. własne;

Komentarze   

0 #4 and 2017-02-10 21:35
Panie Wójcie , w kampanii przed wyborami obiecywał Pan wszystko wszystkim znając realia budżetowe gminy , teraz na nic nia ma pieniędzy . W takim razie kto zapłacił za remont urzędu gminy teraz po świętach ???? Na to znalazły się poieniądze. 2. Szkoła muzyczna w Łącku już nie potrzebna ( zostaje puste gimnazjum) czyli pieniądze że szkoły muzycznej przeznaczyć na przedszkole w jazowsku. I PO PROBLEMIE , tylko trzeba chcieć !!!!!!!!!!. 3. Na obidzy od września jest zlikwidowany jeden odział przedszkolny ( też kasa została ) !!!!!!!!!!! TRZEBA CHCIEĆ !!!!!!!!!!!!!
Cytować
0 #3 Jasiu 2017-02-09 20:12
Cytuję Grzegorz:
Niestety decyzja już jest. Wbrew wszystkim przedszkole zostanie przeniesione. Obecna władza wszystko wie lepiej...

Co masz na myśli obecna władza. Chodzi o wójta i jego ekipę?
Cytować
0 #2 Jasiu 2017-02-09 14:34
A dlaczego przedszkole nie przenieść do budynku wielofunkcyjnego?
Cytować
-3 #1 Grzegorz 2017-02-09 08:30
Niestety decyzja już jest. Wbrew wszystkim przedszkole zostanie przeniesione. Obecna władza wszystko wie lepiej...
Cytować

Dodaj komentarz

Serwis jazowsko.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.Serwis gromadzi dane osobowe autorów komentarzy (adres IP, oraz nick).Komentarze: obraźliwe, złośliwe, spamerskie, nieetyczne będą kasowane/ nieopublikowane.

Kod antyspamowy
Odśwież

free joomla templatejoomla template

Dzisiaj jest: Wtorek
24 Listopada 2020
Imieniny obchodzą
Dobrosław, Emilia, Emma, Flora,
Franciszek, Gerard, Gerarda, Gerhard,
Jan, Mina, Pęcisław, Protazy

Do końca roku zostało 38 dni.
Zodiak: Strzelec
nowalijka
Karta Dań 
kliknij
dania dnia
kliknij
tel.18 262 20 30
porebski transport
PORĘBSKI TRANSPORT
szczegóły oferty kliknij
auto spec
AUTO-SPEC
szczegóły oferty kliknij
niezwykly dzien
www.niezwykłydzień.pl
Studio Filmowe Niezwykły Dzień -
wideofilmowanie, kamerzysta-
wesela.

  www.obidza.jazowsko.com.pl

2020  Jazowsko - Jazowsko.com.pl   globbers joomla templates